Resultat Finalen Lucia-Cup 2020
Under Lucia dagen så avgjordes Lucia-Cup 2020 med att finalisterna gjorde upp i en final där man på hemmaplan försökte få bra tider. Kan tänka att det blivit en hel del serier skjutna av deltagarna från prologen genom semifinaler till finalen som förhoppningsvis gjort att de blivit en aningen bättre skyttar än innan tävlingen, för ju mer man tränar på en sak desto bättre blir man på det. Kul att så många från hela landet ställde upp och ville vara med och den positiva feedback jag fått gör att det kommer bli Lucia-Cup även nästa år så öva mycket nu fram till dess.
I finalfältet sköt många grymt snabbt och imponerande, det var inte mycket som skiljde de snabbaste men vi har nu tre segrare i de tre klasserna som vann ett presentkort på 1400 kr att handla för hos oss på skidskytteexperten.
Segrare Ståskytte | Lucas Höiby: OK Landehof | |
Segrare Remskytte | Frida Bergqvist: Sundsvall Biathlon | |
Segrare Stödskytte | Olle Anglesjö: Söderköping SK | |
Resultat Final Ståskyttar
Namn | Förening | Sek |
Lucas Höiby | Landehof | 19 |
Anna Wikström | Mora Biathlon | 19,7 |
Wilma Fridell | Nässjö Ski | 20,1 |
Tilma Sundelin | Anundsjö Skytteförening | 22,0 |
Gustav Eriksson | SK Bore | 23,1 |
Christian Boye | Kimstad GoIF | 39,3 |
Pär-Eric Karlsson | Roslagsbro Vätö SKF | 100,7 |
Per Wernersson | IF Hallby SOK | 143,2 |
Resultat Final Remskyttar
Namn | Förening | Sek |
Frida Bergqvist | Sundsvall Biathlon | 27,9 |
Oskar Bergman | Mora Biathlon | 34,3 |
Mira Eriksson | Mora biathlon | 37 |
Line Palopää | Arjeplogs Sportklubb | 37 |
Linus Fridell | Nässjö SKI | 41,2 |
Thor Boye | Kimstad GoIF | 53 |
Resultat Final stödskyttar
Namn | Förening | Sek |
Olle Anglesjö | Söderköping SK | 22,2 |
Melker Claar | Söderköping SK | 25,8 |
Oscar Grändemark | Nässjö ski | 36,2 |
Jonah Öhrlund | Roslagsbro Vätö SKF | 43,2 |
Stina Persson | Roslagsbro Vätö SKF | 180 |
Olle Rothman | Söderköping SK | DNS |
Albin Olofsson | Söderköping SK | DNS |
Resultat från semifinaler.
Namn | Förening | Klass | Tid i sek |
Frida Bergqvist | Sundsvall Biathlon | Remskytte ligg | 29,4 |
Mira Eriksson | Mora Biathlon | Remskytte ligg | 32,6 |
Oskar Bergman | Mora Biathlon | Remskytte ligg | 33,3 |
Linus Fridell | Nässjö Ski | Remskytte ligg | 33,8 |
Line Palopää | Arjeplogs Sportklubb | Remskytte ligg | 51,1 |
Thor Boye | Kimstad GoIF | Remskytte ligg | 52,2 |
Heidi Burns | Söderköping SK | Remskytte ligg | DNS |
Eskil Nygren | Söderköping SK | Remskytte ligg | DNS |
Lucas Höiby | Landehof | Ståskytte | 18,5 |
Tilma Sundelin | Anundsjö Skytteförening | Ståskytte | 21,3 |
Gustav Eriksson | SK Bore | Ståskytte | 22,7 |
Wilma Fridell | Nässjö Ski | Ståskytte | 23,6 |
Anna Wikström | Mora Biathlon | Ståskytte | 26,1 |
Per Wernersson | IF Hallby SOK | Ståskytte | 28,9 |
Christian Boye | Kimstad GoIF | Ståskytte | 39,1 |
Pär-Eric Karlsson | Roslagsbro Vätö SKF | Ståskytte | 62,8 |
Leif Dahlberg | UIF Skidor | Ståskytte | 72 |
Olle Anglesjö | Söderköping SK | Stödskytte ligg | 24,6 |
Melker Claar | Söderköping SK | Stödskytte ligg | 27,1 |
Melvin Fabisch | Nässjö SKI | Stödskytte ligg | 28,1 |
Olle Rothman | Söderköping SK | Stödskytte ligg | 31,9 |
Albin Olofsson | Söderköping SK | Stödskytte ligg | 35,4 |
Oscar grändemark | Nässjö ski | Stödskytte ligg | 35,5 |
Viktor Fabisch | Nässjö SKI | Stödskytte ligg | 36,3 |
Stina Persson | Roslagsbro Vätö SKF | Stödskytte ligg | 39 |
Olof Johansson | Hallby | Stödskytte ligg | 40,1 |
Jonah Öhrlund | Roslagsbro Vätö SKF | Stödskytte ligg | 41,4 |
Eskil Larsson | Arjeplogs SK | Stödskytte ligg | 42,2 |
Ella Dahlberg | UIF Skidor | Stödskytte ligg | 49 |
Ebba Bergander | Roslagsbro vätö skf | Stödskytte ligg | 51,2 |
Melker Karlsson | Roslagsbro Vätö SKF | Stödskytte ligg | 68,9 |
Hanna Johansson | Hallby | Stödskytte ligg | 75,3 |
Albin Sigfridsson | Roslagsbro Vätö SKF | Stödskytte ligg | 81,4 |
Hela 51deltog i Prologen från Arjeplog till Ski Team Skåne vilket jag tycker är jättebra för Skidskytteexpertens första Lucia-Cup tävling för det kommer ett varje år är min tanke.
Vilka grymt bra och snabbskjutande skidskyttar vi har ute i hela vårt land!
Här är resultatlistor från Prologen
Resultat för stödskyttar
plac. | Namn | Födelseår | Förening | Antal Sek |
1 | Viktor Fabisch | 2008 | Nässjö SKI | 32 |
2 | Olle Anglesjö | 2008 | Söderköping SK | 25 |
3 | Melvin Fabisch | 2008 | Nässjö SKI | 30 |
4 | Melker Karlsson | 2010 | Roslagsbro Vätö SKF | 33 |
5 | Olle Rothman | 2008 | Söderköping SK | 35 |
6 | Oscar Grändemark | 2009 | Nässjö ski | 36 |
7 | Ebba Bergander | 2010 | Roslagsbro Vätö SKF | 38 |
8 | Eskil Larsson | 2011 | Arjeplog SK | 39 |
9 | Ella Dahlberg | 2009 | UIF Skidor | 40 |
10 | Stina Persson | 2012 | Roslagsbro Vätö SKF | 44 |
11 | Olof Johansson | 2009 | Hallby | 52 |
12 | Albin Sigfridsson | 2009 | Roslagsbro Vätö SKF | 54 |
13 | Melker Claar | 2008 | Söderköping SK | 58 |
14 | Jonah Öhrlund | 2009 | Roslagsbro Vätö SKF | 63 |
15 | Albin Olofsson | 2008 | Söderköping SK | 70 |
16 | Hanna Johansson | 2011 | Hallby | 76 |
17 | Helmer Kaarle | 2008 | SK gränsen | 97 |
18 | Sixten Bragde | 2011 | Tullus SG | 117 |
19 | Alma Lundqvist | 2011 | Nässjö SKI | 119 |
20 | Nova Ottosson | 2011 | Nässjö SKI | 124 |
21 | Jack Bohlin | 2009 | Nässjö SKI | 148 |
22 | Runa Sirviö | 2011 | SK Gränsen | 174 |
Resultat för remskyttar
plac. | Namn | Födelseår | Förening | Antal Sek |
1 | Thor Boye | 2006 | Kimstad GoIF | 53 |
2 | Frida Bergqvist | 2007 | Sundsvall Biathlon | 29 |
3 | Oskar Bergman | 2006 | Mora Biathlon | 31 |
4 | Linus Fridell | 2007 | Nässjö Ski | 35 |
5 | Mira Eriksson | 2007 | Mora biathlon | 47 |
6 | Line Palopää | 2007 | Arjeplogs Sportklubb | 56 |
7 | Heidi Burns | 2007 | Söderköping SK | 60 |
8 | Märta Wernersson | 2007 | IF Hallby SOK | 69 |
9 | Viktor Johansson | 2007 | IF Ski Team Skåne | 86 |
10 | Eskil Nygren | 2007 | Slderköping SK | 103 |
Resultat för ståskyttar
plac. | Namn | Födelseår | Förening | Antal Sek |
1 | Lucas Höiby | 2001 | Landehof | 23 |
2 | Sofia Tunesson | 2005 | Kimstad goif | 24 |
3 | Morgan Pettersson | 2005 | Kimstad goif | 24 |
4 | Henrik Fladrich | 2004 | Kimstad Goif | 25 |
5 | Anna Wikström | 1992 | Mora Biathlon | 26 |
6 | Tilma Sundelin | 2003 | Anundsjö Skytteförening | 26 |
7 | Axel Wernersson | 2005 | IF Hallby SOK | 28 |
8 | Gustav Eriksson | 2005 | Sk Bore | 30 |
9 | Ebba Johansson | 2005 | If Ski Team Skåne | 31 |
10 | Lova Wingren | 2005 | If Ski Team Skåne | 31 |
11 | Wilma Fridell | 2002 | Nässjö Ski | 33 |
12 | Christian Boye | 1967 | Kimstad GoIF | 40 |
13 | Per Wernersson | 1976 | IF Hallby SOK | 46 |
14 | Leif Dahlberg | 1968 | UIF Skidor | 55 |
15 | Magnus Johansson | 1972 | IF Ski Team Skåne | 55 |
16 | Pär-Eric Karlsson | 1977 | Roslagsbro Vätö SKF | 56 |
17 | Thomas Sigfridsson | 1981 | Roslagsbro Vätö SKF | 81 |
18 | Jonatan Bergander | 1979 | Roslagsbro Vätö SKF | 95 |
19 | Marina Johansson | 1972 | IF Ski Team Skåne | 98 |